دریازدهمین جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشورمطرح شد؛

اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در آموزش و پرورش تدوین می شود

دریازدهمین جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور پیشنهاد تشکیل “سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک ” مطرح و مقرر شد آموزش و پرورش ظرف مدت یک ماه اساسنامه آن را تدوین و به شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور ارائه کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست با اشاره به دستور اول این جلسه که به بررسی اساسنامه پیشنهادی سازمان (مرکز) ملی تعلیم و تربیت کودک اختصاص داشت، اظهارکرد: ماده واحده «کلیات ساماندهی امور مربوط به مهدهای کودک» که در جلسه 834 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید توسط رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد و در تبصره این مصوبه بر تدوین اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک و ارائه به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تصویب، ظرف مدت یک ماه توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری شورای تخصصی تحول و نوسازی آموزشی تأکید شده است.

وی ادامه داد: تقریباً 10میلیون کودک در گروه سنی صفر تا 6 سال در کشور وجود دارد که دولت برای تربیت این کودکان وظیفه دارد.

سعید عاملی خاطرنشان کرد: بسیاری از دولت‌های جهان هزینه صفر تا صد آموزش دوران کودکی را پرداخت می‌کنند به عنوان مثال کشور آلمان 9 دهم درصد از GDP را به حوزه آموزش مربوط به 6 سال اول کودکی را به صورت سالیانه اختصاص داده است و سرانه هزینه صورت گرفته برای هر دانش آموز حدود 14هزار دلار است.

وی بر نقش و وظیفه دانشگاه فرهنگیان در تربیت مربی برای تعلیم و تربیت کودک تأکید و عنوان کرد: هدف از تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک تصدی‌گری در حوزه تعلیم و تربیت نیست بلکه این سازمان، وظیفه برطرف کردن خلاءهای موجود در حوزه تعلیم و تربیت را بر عهده دارد.