رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی دریازدهمین جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور؛

تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در حوزه فنی و حرفه‌ای، مهمترین محور فعالیت

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در دریازدهمین جلسه شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور ، اظهار کرد: تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در حوزه فنی و حرفه‌ای، مهمترین محور فعالیت دانشگاه شهید رجایی است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، حمیدرضا عظمتی اظهار کرد: دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از سال 1359 تأسیس و در حال حاضر تنها دانشگاه در کشور است که تأمین نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش در حوزه فنی و حرفه‌ای را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در 7 هزار هنرستان فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در کشور، 940 هزار دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند که در واقع این تعداد شامل 6.5 درصد از دانش‌آموزان کل کشور است. همچنین دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی دارای 202 عضو هیئت علمی و مدرس است و همچنین 8500 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

وی تصریح کرد: حرکت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در راستای اسناد بالادستی سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش کشور و نقشه جامع علمی کشور است که سند راهبردی این دانشگاه نیز بر اساس این اسناد بالادستی تدوین شده است.

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی فعالیت‌های این دانشگاه را در 5 محور اساسی تقسیم کرد و اظهار کرد: محور اول فعالیت این دانشگاه مربوط به پاسخگویی به نیازهای وزارت آموزش و پرورش در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در حوزه فنی و حرفه‌ای است.

وی با بیان اینکه نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی یک به 26 است، افزود: نزدیک به 40 درصد از اعضای هیئت علمی این دانشگاه دارای مرتبه علمی دانشیار و استاد تمام هستند.

عظمتی محور دوم فعالیت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را پاسخگویی به نیازهای وزارت آموزش و پرورش در حوزه بهسازی منابع انسانی عنوان کرد و گفت: همایش‌های تخصصی از سال 1393 تا کنون به منظور به‌روزرسانی دانش معلمان به صورت حضوری و از راه دور برگزار شده است.

وی ادامه داد: محور سوم فعالیت این دانشگاه پاسخگویی به نیازهای کشور به ویژه وزارت آموزش و پرورش در حوزه پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای است که در این راستا چندین مجله علمی ملی و بین‌المللی و 214 کتاب توسط این دانشگاه منتشر شده و همچنین چندین المپیاد دانش‌آموزی و نمایشگاه دستاوردهای علوم و فناوری حوزه دانش آموزی و همایش ملی و بین المللی به صورت سالانه برگزار شده است.

رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی محور چهارم و پنجم فعالیت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را ایفای نقش اندیشکده توسعه خلاقیت و نوآوری در حوزه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌‌ای و پاسخگویی به وزارت علوم در زمینه کیفیت ارائه آموزش‌ها عنوان کرد.

وی در مورد فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی خاطرنشان کرد: برگزاری اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی و راه‌اندزای بزرگترین کاروان اربعین حسینی در بین دانشگاه‌های کشور و همچنین افتخارآفرینی در عرصه‌های ورزشی و فرهنگی ملی و فراملی از جمله این فعالیت‌هاست.

عظمتی گفت: افت کیفیت آموزشی به ویژه دروس مهارتی در دوران شیوع کرونا، تغییرات پیوسته کتب و برنامه‌های درسی وزارت آموزش و پرورش، رشته نیاز آموزش و پرورش به معلم و عدم انطباق آن با اعتبارات، محدودیت در تخصیص ردیف استخدامی به منظور جذب هیئت علمی و… از جمله چالش‌های پیش‌روی این دانشگاه است.

وی پیشنهاد داد: شرایط برخورداری از ردیف‌های بیشتر و تسهیل در جذب اعضای هیئت علمی مورد نیاز و بازنگری در قوانین متعهدین خدمت به منظور افزایش انگیزه در دانشجو معلمان فراهم شود.