رئیس جمهور در دیدار جمعی از دانش‌آموزان:

سند تحول نظام آموزشی باید مستند تحول واقعی آموزش و پرورش و تحول مدارس کشور باشد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ظهر چهارشنبه در دیدار جمعی از دانش‌آموزان به مناسبت فرا رسیدن سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و روز دانش‌آموز، این روز را یادآور ایامی بزرگ و افتخارآفرین در تاریخ مبارزات ملت ایران با استبداد داخلی و استعمار خارجی دانست و گفت: امام راحل به حق حرکت دانشجویان در ۱۳ آبان را انقلاب دوم و در تداوم انقلاب اول نامید و الگوسازی از ایثارگری‌های امثال شهید فهمیده بود که باعث شد امروز افرادی مثل دانش‌آموز ایثارگر «علی لندی» با الگوگیری از این شهدا جان خود را فدای نجات دیگران کنند.

وی با بیان اینکه اگر سیزده آبان نبود، فقط جنبه استبدادستیزی انقلاب اسلامی برجسته می‌شد، اظهار کرد: حرکت به موقع دانشجویان در سیزده آبان که براساس شناخت دقیق آنان از آرمان‌های امام خمینی بود، نشان داد انقلاب اسلامی مردم ایران همزمان با “استبداد داخلی و سلطه‌طلبی خارجی” مبارزه می‌کند.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به نکات مطرح شده از سوی دانش‌آموزان در این جلسه درباره متون درسی و توجه به نکات تربیتی، گفت: نظام آموزشی کشور باید به دنبال اعتلای روحی دانش‌آموزان باشد تا افرادی برخوردار از احساس مسئولیت تربیت کند.

رئیسی تصریح کرد: در کنار متون درسی، معلمان و کادر آموزشی نیز نقش مؤثری در پرورش نسل آینده دارند و دولت به سهم خود به دنبال ایجاد شرایطی است تا در کنار بهبود شرایط معیشتی معلمان، کیفیت و بازدهی کار و شأن و منزلت آنان نیز ارتقا یابد.

وی در ادامه، تشکل‌های دانش‌آموزی را مجموعه‌هایی ارزشمند برای جهت‌دهی به نقش اجتماعی دانش‌آموزان توصیف و خاطر نشان کرد: تشکل‌هایی مثل سازمان جوانان هلال احمر، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، بسیج دانش‌آموزی و امثال آنها، نقش زیادی در بروز و ظهور توانمندی‌های دانش‌آموزان دارند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: همچنین مجلس دانش‌آموزی می‌تواند تمرین بسیار خوبی برای نقش‌آفرینی مؤثر اجتماعی دانش‌آموزان باشد و امیدوارم هر چه سریع‌تر با بهبود شرایط بهداشتی مقدمات تشکیل مجلس دانش‌آموزی فراهم شود.

رئیسی با اشاره به سخنان یکی از دانش‌آموزان درباره بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، گفت: برنامه دولت سیزدهم این است که همه اقدامات خود را مستند به یک برنامه بالادستی کند. از آنجا که بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به شکلی دقیق وضعیت فعلی کشور و چشم‌انداز آینده را ترسیم کرده دولت به دنبال آن است که همه اقدامات تحول‌آفرین را به این بیانیه مستند کند.

وی با اشاره به اینکه آینده به دست شما دانش‌آموزان رقم می‌خورد، اضافه کرد: یک بررسی سریع از وضعیت عمومی کشور کافی است تا ببینیم که پس از پیروزی انقلاب اسلامی کارهای بسیاری شده و پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم، اما عقب‌ماندگی‌های زیادی نیز وجود دارد که باید جبران شود و این مسئولیت بیش از هر کس بر عهده شما دانش‌آموزان است.

رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر نقش ویژه آموزش و پرورش در ساختن کشور، تصریح کرد: سند تحول نظام آموزشی نباید صرفاً یک سند مکتوب باقی بماند بلکه باید مستند تحول واقعی آموزش و پرورش و تحول مدارس کشور باشد.

رئیسی، دانش‌آموزان را آینده سازان و ذخایر اصلی کشور برای رسیدن به قله پیشرفت دانست و خاطر نشان کرد: دانش‌آموزان می‌توانند با تسلط بر تاریخ درخشان این کشور و حماسه‌سازی ملت در مقابل بدخواهان، خود را برای ساختن ایران اسلامی آماده کنند.

وی همچنین با ارزشمند توصیف کردن نرم‌افزار (اپلیکیشن) آموزشی شاد، اظهار کرد: راه‌اندازی این نرم‌افزار تجربه گرانقدری است که حتی پس از بازگشایی حضوری مدارس می‌تواند به عنوان مکمل آموزش در مدارس تداوم یابد. نرم‌افزار شاد از زمانی که راه‌اندازی شده، پیشرفت‌های زیادی کرده و اشکالات آن یک به یک برطرف شده و در آینده می‌تواند بستر و شبکه بسیار خوبی برای ارتقا آموزش باشد.

پیش از سخنان رئیس‌جمهور، دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و هشت تن از دانش‌آموزان حاضر در این مراسم به نمایندگی از بسیج دانش‌آموزی، سازمان دانش‌آموزی، سازمان جوانان هلال احمر و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در سخنانی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص نظام آموزشی و مسائل سیاسی و فرهنگی جامعه پرداختند.

در این مراسم از کتاب «ایرانیوم» که ماحصل پویش «ایرانی نو» بود، رونمایی شد. اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در ایام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با هدف ایجاد شور انتخاباتی پویش ایرانی نو را در جامعه دانش‌آموزی طراحی و اجرا کرد. در این پویش سوالات و درخواست‌های دانش‌آموزان از رئیس‌جمهور آینده جمع‌آوری شد که امروز این سوالات در قالب کتاب ایرانی نو تقدیم رئیس‌جمهور شد.

همچنین در پایان این مراسم از خانواده‌های شهید فهمیده و شهید طوقانی با اهدای لوح تجلیل شد و دانش‌آموزان حاضر در این مراسم با رئیس‌جمهور عکس یادگاری گرفتند.