وزیر آموزش و پرورش:

برای ساخت یک ایران قوی، باید به مدرسه برگردیم

وزیر آموزش و پرورش، گفت: در دولت سیزدهم نزدیک به ۸ هزار فضای آموزشی و ورزشی جدید تحویل دانش‌آموزان شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، رضا مراد صحرایی امروز در آیین افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های آموزش و پرورش خراسان رضوی تحت عنوان «یادگار ابراهیم» ضمن گرامیداشت یاد و خاطره رئیس جمهور شهید، به بیان دستاوردهای دولت در حوزه آموزش و پرورش پرداخت و اظهار داشت: در دوره فعلی قله‌های جدیدی در تمامی حوزه‌ها فتح شده و تاکنون، به‌ازای هر روز کاری این دولت، 8 مدرسه تکمیل و تجهیز شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: تمرکز ویژه‌ای بر فضاهای ورزشی وجود داشته و در طرح شهید سلیمانی، 2645 زیرساخت آماده شده که منجر به افزایش 33 درصدی فضاهای درون مدرسه‌ای شده است.

وی همچنین از افزایش قابل توجه منابع مالی این وزارتخانه خبر داد و اعلام کرد: سهم آموزش و پرورش از 0.27 یک درصد مالیات بر ارزش افزوده افزایش یافته و از 12 درصد به حدود 40 درصد رسیده است که این افزایش بودجه، امکان توسعه بیشتر فضاهای آموزشی و ورزشی را فراهم آورده است.

صحرایی به تلاش‌های دولت برای تقویت ورزش در مدارس اشاره و تصریح کرد: بیش از 300 هزار دانش‌آموز پایه ششم در حال یادگیری شنا هستند و این طرح در سراسر کشور در حال اجرا است.

وزیر آموزش و پرورش افتخارات ورزشی دانش‌آموزان را نیز مورد تقدیر قرار داد و از قهرمانی دانش‌آموزان والیبالیست در مسابقات جهانی خبر داد که مورد تحسین رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است.

وی بر اهمیت سند تحول بنیادین و طرح‌های غربالگری سراسری دانش‌آموزان تأکید کرد و اعلام کرد: برای ساخت یک ایران قوی، باید به مدرسه برگردیم و در نظام تعلیم و تربیت، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی را آغاز کنیم.

صحرایی همچنین از آغاز عملیات اجرایی 5 هزار کلاس در خراسان رضوی خبر داد که به عنوان الگوی موفق در اجرای طرح مولدسازی به سایر استان‌ها معرفی خواهد شد.

آموزش و پرورش اولویت نخست دولت سیزدهم

وزیر آموزش وپرورش گفت: توسعه در مسیر تعلیم و تربیت شکل می‌گیرد، بنابراین برای تحقق گام دوم انقلاب توجه به مدرسه الزامی است.

وی تحقق عدالت آموزشی و تربیتی را از دیگر اهداف این وزارت آموزش وپرورش دانست و بیان کرد: فعال کردن ظرفیت‌های ناشی از مولدسازی و اهتمام به کاهش تراکم کلاس‌های درس از اقدامات مهمی بود که در دولت شهید جمهور تحقق یافت.

صحرایی ادامه داد: آموزش و پرورش اولویت نخست دولت سیزدهم بوده است و طرح غربالگری سراسری، توجه به بهداشت دهان و دندان و تربیت روح و جسم از مهمترین اقدامات دولت سیزدهم در حوزه سلامت دانش‌آموزان است و تربیت زیستی و بدنی یکی از اسناد تحول بنیادی است که در دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای به آن شده است.

وزیر آموزش وپرورش خاطر نشان کرد : میانگین دانش‌آموزان حاضر در کلاس در دولت سیزدهم به 25 نفر رسیده و ما هم اکنون فقط 10 درصد کلاس‌های درس 2 نوبته داریم که یکی از دلایل پایین بودن سرانه آموزشی نیز مهاجرت به حاشیه کلانشهرها است که با افتتاح و اجرای عملیات‌های اجرایی طرح‌های پیش‌رو این آمار بهبود می‌یابد.

رکورد ساخت کلاس در خراسان رضوی شکسته می‌شود

یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی  نیز اظهار داشت: ما مسائل را در استان فهرست کردیم، یکی از مسائل عمده در آموزش و پرورش استان، کمبود فضای آموزشی بود. میانگین فضای آموزشی کشور 5.4 متر مربع است، در حالی که متاسفانه ما در استان یک متر مربع کمتر و تقریبا 4.5 متر مربع هستیم.

وی مشکل دوم را توزیع این فضای آموزشی دانست و خاطرنشان کرد: که سرانه در حاشیه شهر مشهد تقریبا به دو متر مربع می‌رسید، بنابراین ما بررسی کردیم که حدود 12، 13 هزار کلاس کمبود داریم.

نظری عنوان کرد: در سه سال عمر دولت سیزدهم که متاسفانه از حضور شهید رئیسی محروم شدیم، 4000 کلاس ساخته شد که رکوردی در آموزش و پرورش بود.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: زمینه و امکان ساخت 5000 کلاس فراهم شده که ساخت این کلاس‌ها امروز آغاز خواهد شد و رکورد سه ساله شکسته می‌شود.

به گزارش تسنیم، عملیات اجرایی احداث 5 هزار کلاس، بهره‌برداری از 130 کلاس درس و 4 سالن ورزش دانش آموزی در چارچوب طرح #یادگار_ابراهیم با حضور وزیر آموزش و پرورش آغاز شد.

پروژهای فوق با اعتباری بالغ بر 9 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد. لازم به ذکر است؛ 4 هزار کلاس درس در دولت سیزدهم در خراسان رضوی تاکنون احداث شده است و در مجموع امروز با آغاز عملیات اجرایی احداث 5 هزار کلاس درس این آمار به 9 هزار کلاس درس خواهد رسید.